HABERLER

1. ULUSLARARASI HAYAT-I HARRANİ ETKİNLİKLERİ VE 1. ULUSLARARASI İSLAM TARİHİ VE MEDENİYETİNDE HARRAN SEMPOZYUMU DÜZENLENDİ

_MG_8360.JPG

Harran Kaymakamlığı ve Harran Belediyesi tarafından organize edilen 1. Uluslararası Hayat-ı Harrani Etkinlikleri ve 1. Uluslararası  İslam Tarihi ve Medeniyetinde Harran Sempozyumu Düzenlendi

Harran Kaymakamlığı, Harran Üniversitesi İlahiyat Fakültesi ve Harran Belediyesi tarafından organize edilen, Şanlıurfa Valiliği, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı,Eyyübiye Belediyesi, Karacadağ Kalkınma Ajansı ve Türk Hava Yolları tarafından desteklenen, “1. Uluslararası Hayat-ı Harrani Etkinlikleri ve 1. Uluslararası  İslam Tarihi ve Medeniyetinde Harran Sempozyumu” Düzenlendi.


5 Mayıs Cuma günü, tarihi Harran harabelerinin gölgesinde yapılan sempozyumun açılış törenine Şanlıurfa Valisi Sayın Güngör Azim Tuna, Kaymakamımız Sayın Temel Ayca, AK Parti Konya Milletvekili Hacı Ahmet Özdemir, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, Harran Belediye Başkanı Mehmet Özyavuz, Harran Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Sarıışık, Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Ekinci, İl Müftüsü İhsan Açık, akademisyenler ve davetliler katıldı.

Açılış sonrası ilçemize gelen konuklar, Hayat-ı Harrani Türbesi’ni ziyaret ederek burada Cuma namazı kılarak Harran Kümbet Otel’de düzenlenen sergi açılışına katıldı.

1. Uluslararası Hayat-ı Harrani Etkinlikleri ve 1. Uluslararası  İslam Tarihi ve Medeniyetinde Harran Sempozyumu Kapsamında Şanlıurfa GAPTAEM’de ve Harran’da çeşitli müessiriyetler düzenlendi.

Etkinlikler kapsamında; Tiyatro gösterimi, sergi açılışı, Harran  tarihi yerler gezisi, Kur’an-ı Kerim tilaveti, tasavvuf musikisi konseri, tirit ikramları, Hayat-ı Harrani Hz. konulu şiir ve kompozisyon yarışmaları gibi aktiviteler düzenlendi.